ΑρχικήΑθλητικάO AΣ Μετέωρα άνετος πρωταθλητής, απέναντι στον υποτονικό Διγενή

O AΣ Μετέωρα άνετος πρωταθλητής, απέναντι στον υποτονικό Διγενή

Στην Αθήνα Τρικαλινοί αστυνομικοί – Έστησαν σκηνές στο Σύνταγμα – Τι καταγγέλλουν

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην πλατεία Συντάγματος πραγματοποιούν το πρωί της Παρασκευής δεκάδες αστυνομικοί για να...

Ευρωεκλογές: Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τη ΝΔ στον στόχο του 33% – Η κρίσιμη μάζα του κέντρου και η άγνωστη συμμετοχή

Με τρεις εβδομάδες να απομένουν ως τις ευρωεκλογές, τέσσερις δημοσκοπήσεις μέσα σε...

Ημ/νια:

Στο γήπεδο Φήκης αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Μεγάλης Τρίτης ο Διγενής Νεοχωρίου και ο ΑΣ Μετέωρα στο μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος Α’ Ερασιτεχνικής.

Το παιχνίδι, αν και οι προβλέψεις έλεγαν ότι θα ήταν μοιρασμένο, μετατράπηκε στην επανάληψη σε παράσταση για ένα ρόλο με τα Μετέωρα να επικρατούν με 3-0 και να κατακτούν το δεύτερο σερί πρωτάθλημά τους.

Οι Καλαμπακιώτες μέσα σε ένα δεκάλεπτο, από το 51′ έως το 61′ σημείωσαν και τα τρία τέρματά τους καθαρίζοντας ουσιαστικά στο χρονικό σημείο εκείνο και το παιχνίδι.

Το Νεοχώρι μακριά από τον καλό εαυτό του, που παρουσίασε στο μεγαλύτερο μέρος της φετινής σεζόν δεν κατάφερε να κοιτάξει τον αντίπαλο στα μάτια και στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς παρουσιάστηκε κατώτερο των προσδοκιών.

Για τα Μετέωρα η ημέρα ήταν άκρως χαρούμενη και αυτό φάνηκε και κατά τη διάρκεια των απονομών στο φινάλε του ματς.

Οι Καλαμπακιώτες πλέον έχουν το μυαλό τους στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική που ξεκινούν στις 12 Μαίου, με το πρώτο ματς να είναι εντός έδρας απέναντι στην πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Λάρισας, Ανθούπολη.

Το γήπεδο Φήκης γέμισε από κόσμο, φίλους και των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι

Τα Μετέωρα μπήκαν αρκετά καλά και ορισμένες καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με πιο χαρακτηριστική αυτή του Σινάνη στο 12′.

Το Νεοχώρι από την πλευρά του δεν μπόρεσε να δημιουργήσει καταστάσεις στην εστία του Γκουλιώνη και το πρώτο σουτ του έκανε στο 45′.

Τα Μετέωρα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη και μέσα σε 10 λεπτά εξασφάλισαν τη νίκη και μαζί το βαρύτιμο τρόπαιο. Στο 51′ άνοιξαν το σκορ, στο 58′ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με πέναλτι και στο 61′ σημείωσαν και τρίτο τέρμα ολοκληρώνοντας τον καταιγιστικό ρυθμό που είχαν επιβάλει.

Από εκεί και πέρα έλεγξαχν απόλυτα το παιχνίδι και το Νεοχώρι δεν μπόρεσε ούτε το γκολ της τιμής να πετύχει καθώς οι λίγες επιθετικές του προσπάθειες σταματούσαν πάνω στον Γκουλιώνη.

Όλοι οι παίκτες των Μετεώρων έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό δείχνοντας ότι ήθελαν κι αυτό το πρωτάθλημα για λογαριασμό τους.

Το φιλμ του αγώνα

8′ Σουτ του Ψαθογιαννάκη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

12′ Ο Ψαθογιαννάκης βρήκε τον Σινάνη, αυτός απέναντι από τον Ευαγγέλου, σούταρε άουτ.

17′ Ο Ψαθογιαννάκης βρήκε τον Μαρούδα σε θέση φορ, αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

37′ Σουτ του Ψαθογιαννάκη από καλή θέση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

45′ Προσπάθεια και σουτ του Τσιούφη, πέρασε άουτ.

51′ Κόρνερ του Ψαθογιαννάκη, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Καραμούζης με κεφαλιά έκανε το 1-0.

57′ Προσπάθεια του Θώμου, κόπηκε προς στιγμή, ο Καλτσάς από καλή θέση στην συνέχεια σούταρε λίγο έξω.

58′ Κόρνερ του Ψαθογιαννάκη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μυλερού και ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Φορτούνης γράφοντας το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

61′ Φάουλ του Ψαθογιαννάκη, ο Μαρούδας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και ο Καλτσάς με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

65′ Ο Ασημάκης βρήκε τον Παπαδόπουλο, αυτός έκανε το συρτό σουτ, ο Γκουλιώνης έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.

75′ Κόρνερ του Γούλα, κεφαλιά του Ασημάκη, έδιωξε πάνω από την γραμμή ο Δ. Ράτζας σε νέο κόρνερ.

90′ Σέντρα του Μέου, σουτ του Τσιούφη, έδιωξε ο Γκουλιώνης.

Άψογη η διαιτησία του Πέτσα όπως και των βοηθών του, Αλεξόπουλου και Παπαγεωργόπουλου, ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Τζάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Γ. Λουλές): Γκουλιώνης, Νταλούκας, Δρόσος, Φορτούνης, Δ. Ράτζας, Καραμούζης (81′ Σιούτας), Καλτσάς (81′ Πολυζόπουλος), Θώμος, Ψαθογιαννάκης (69′ Κοτσιλιάνος), Μαρούδας, Σινάνης (53′ Νικλητσιώτης).

ΝΕΟΧΩΡΙ (Ν. Αγγελάκης): Ευαγγέλου, Μυλερός, Μπονέλης, Τέλλιος (80′ Μέος), Ασημάκης, Μαχαίρας, Κουρκουλιώτης (77′ Λουκάς), Τσιούφης, Βαρναβίδης (60′ Γούλας), Παπαδόπουλος, Γκάτης (77′ Τσιαμάντας).